Przewodnik po liquidach

16.12.2021

1. Co to jest liquid?

Liquid to płyn używany w e-papierosach, zmieniający się w parę. Każdy e-papieros, niezależnie od wyglądu i rozmiaru, potrzebuje liquidu do poprawnego działania. Liquidy występują w przeróżnych smakach, gęstościach i mocach nikotyny.

2. Z czego jest zrobiony liquid?

Składniki liquidu można podzielić na 3 kategorie: baza (VG/PG), aromaty smakowe i nikotyna.

* VG i PG

Składniki, które muszą się znaleźć w każdym liquidzie. Razem tworzą płyn bazowy. VG (ang. vegetable glycerin) to gliceryna roślinna odpowiadająca za wyższą gęstość płynu i gęstość chmury. PG (ang. propylene glycol), czyli glikol propylenowy, ma za zadanie przenoszenie smaku aromatów i throat hit – uczucie uderzenia nikotyny w gardle. Możecie się spotkać z liquidami 100% VG lub 100% PG, jednak jest to niezwykle rzadkie. Oznaczenia takie jak 70/30 czy 50/50 na liquidach i płynach bazowych oznaczają właśnie stosunek gliceryny do glikolu. Im więcej gliceryny, tym większa gęstość płynu.

* Aromaty

Koncentraty smakowe rozpuszczają się w glikolu i zwykle są produkowane przez firmy zajmujące się również aromatami spożywczymi i/lub perfumami. Zaczynając od smaków tytoniowych przez owocowe, aż do deserowych – i wszystkie, które mieszczą się pomiędzy; wybór jest bardzo szeroki. Wiele liquidów produkowanych masowo zawiera także słodziki, z których najpopularniejszym jest sukraloza.

* Nikotyna

Nikotyna jest składnikiem opcjonalnym i tylko od użytkownika zależy, czy chce jej używać. Liquidy gotowe zawierają zwykle 3, 6, 12 lub 18 mg nikotyny w 1 ml płynu. Maksymalne stężenie nikotyny dopuszczalne przez polskie prawo to 20mg/ml. Premixy i aromaty są jej pozbawione. Warto również pamiętać, że niedozwolona jest sprzedaż płynów z nikotyną o objętości powyżej 10ml.

3mg/ml – niska zawartość nikotyny,
6mg/ml – średnia/niska zawartość nikotyny,
12mg/ml – średnia/wysoka zawartość nikotyny,
18mg/ml – wysoka zawartość nikotyny.

Przy takim wyborze łatwo jest znaleźć takie stężenie, które danemu użytkownikowi odpowiada najbardziej. Różne moce nikotyny są także sugerowane dla różnych e-papierosów, grzałek, a nawet pór dnia. To, co odpowiada nam najbardziej, nie zawsze musi odpowiadać innym, i odwrotnie.

3. Czy liquid się psuje?

Technicznie liquidy posiadają datę przydatności do spożycia. Skutek jej przekroczenia jest jednak inny niż w przypadku żywności. Liquidy mogą z czasem zmieniać kolor, żółknąć lub brązowieć. Nie znaczy to jednak, że przestają być przydatne do wapowania. Generalnie są one ważne do czasu, do którego ważny jest składnik z najkrótszą datą przydatności. Najczęściej są to 2 lata od daty produkcji.
Liquidy nie lubią słońca, ciągłego podgrzewania i tlenu – to, jak długo przetrwają, zależy od tego, jak długo uda się tych czynników unikać. Z drugiej strony, liquidów nie trzeba także przechowywać w lodówce. Przechowywanie ich zamkniętych w zacienionym, suchym i chłodnym miejscu sprawdzi się doskonale.

4. Liquidowe FAQ

* Co się stanie, jeśli przypadkowo połknę liquid?

Połknięcie niewielkiej ilości liquidu bez nikotyny nie wywołuje żadnych efektów zdrowotnych. Inaczej jest w przypadku nikotyny. Jej niewielka dawka nie spowoduje efektów ubocznych, natomiast jeśli, jakimś cudem, połknie się dużą ilość liquidu z nikotyną, należy zgłosić się do lekarza.

* Czy liquid pozostawia ślady na ubraniach?

Zazwyczaj nie. Większość śladów bez problemu zostanie usunięta podczas prania. Dla pewności na ślad można, za pomocą czystej ściereczki, nanieść niewielką ilość płynu do naczyń.

* Jak posprzątać rozlany liquid?

W przypadku niewielkiej ilości, powierzchnię należy przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli rozleje się więcej, warto użyć płynu do czyszczenia powierzchni. Przede wszystkim, jeśli posiadacie dzieci i zwierzęta domowe! Nikotyna może przedostawać się do organizmu przez skórę, dlatego warto mieć na sobie rękawiczki.

* Jak przechowywać liquidy?

Najlepiej fabrycznie zamknięte, w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu słońca.

* Czy liquid jest olejem?

NIE. Niektóre liquidy mogą zawierać śladowe ilości naturalnych olejów z ekstraktów z owoców, tytoniu itp., ale zdarza się to niezwykle rzadko i są to ilości tak małe, że nie zmieniają mieszalności liquidu z wodą. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że liquid ma nieco oleisty wygląd, natomiast olejem nie jest.